با کلیک روی +۱ توپترینها را در گوگل معتبر کنید
 کسب در آمد اینترنتی قانونی و تضمینی
امتیاز موضوع:

تنگه واشی

#1
تنگه واشی مکانی با جاذبه‌های گردشگری است که در حدود ۱۵ کیلومتری شمال غربی شهرستان فیروزکوه قرار گرفته و با داشتن آب و هوای مناسب در تابستان‌ها، میزبان جمعیت کثیری از مسافران و گردشگران است. شاید یکی از جذاب‌ترین بخش‌های سفر به تنگه واشی حرکت در رودخانه‌ای است که در بین یک دره سنگی قرار دارد. با توجه به نزدیکی تنگه واشی به شهر تهران، امکان مسافرت یک روزه به این منطقه وجود دارد و بویژه در تابستان هزاران نفر از ساکنین استان تهران و دیگر استان‌های اطراف به این منطقه مسافرت می‌کنند.

در سال‌های اخیر، بسیاری از موسسه‌های توریستی، اقدام به برگزاری تورهای گوناگونی در این منطقه نموده‌اند که همین امر باعث افزایش شهرت و معروفیت این منطقه شده‌ است.

[تصویر: d60j3blnexmem6086mb.jpg]

تنگه واشی به طول حدود ۳۰۰ متر و با دیواره‌های صخره‌ای بلند به ارتفاع حدود ۱۰۰ متر محل عبور رودخانه‌ای است که از کوه‌های ساواشی سرچشمه می‌گیرد و از میان دشت می‌گذرد. در فصل تابستان که آب به کمترین میزان خود می‌رسد، عمق آن به حدی است که در برخی نقاط تا زیر زانوی شما را خیس نماید. یکی از مهمترین جذابیت‌های این تنگه، همین عبور کل مسیر از میان آب است.

برای رفتن به تنگه ساواشی در کیلومتری ۲ جاده فیروزکوه ـ تهران، پس از ورود به یک جاده فرعی و طی حدود ۹ کیلومتر، روستای جلیزجند نمایان می‌گردد. این روستا در حاشیه یک دشت سرسبز با مزارع گندم و سیب زمینی و باغات مختلف بنا شده ‌است. بعد از عبور از روستا و طی حدود ۴ کیلومتر در جاده‌ای که میان دشت و در کنار جوی‌های پر از آب زلال، احداث شده، محل پیاده روی تنگه ساوشی شروع می‌شود.
بعد از عبور از تنگه اول و گذر از دشتی زیبا، تنگه دوم قرار گرفته که حدود ۲ کیلومتر با تنگه اولی فاصله دارد. این تنگه هم مانند تنگه اول چشم‌نواز است و از دیواره‌های سنگی آن در نقاط مختلف چشمه‌های آب زلال و خنک به سمت پایین روان است. در انتهای این تنگه نیز هیاهوی ریزش آب آبشاری زیبا مسافران را به خود می‌خواند تا در زیر آبشار و در هوای گرم تابستانه تنی به آب بزنند.

در تنگه واشی گیاه کمیاب «باریچه» که مصارف مهم صنعتی و دارویی دارد، می‌روید. چیدن باریچه به دلیل کمیابی آن جرم است و پیگرد قانونی دارد.
[تصویر: i8ve5oupkqi5xfeldp3n.jpg][تصویر: vxocsdlqenpgbuprint.jpg]
تنگه واشی علاوه بر طبیعت زیبا، دارای آثار تاریخی نیز هست. یکی از سه کتیبه معروف دوره قاجار در این تنگه واقع شده‌ و دو کتیبه دیگر در چشمه علی شهر ری و تونل وانا در جاده هراز واقع شده‌اند. هر سه این کتیبه‌ها به دستور فتحعلی شاه قاجار حکاکی شده‌است. فتحعلی شاه که دوران پیش از پادشاهی خویش را در شیراز گذرانده بود، با دیدن نقش برجسته‌های آن دیار، سه نفر به نامهای حجارباشی، نقاش باشی و معمار باشی را مسئول ساخت این سه کتبیه در تهران کرد.
کتیبه واقع در تنگه ساواشی دارای ابعاد شش در هفت متر است که وقایع زمان فتحعلی شاه دور تا دور کتیبه روایت شده‌است. بزرگترین نقش برجسته این کتیبه‌ها، نقش شکارگاه با تصویر اسب، نیزه و شکارهایش است که در اطراف آن می‌توان عباس میرزا، علی قلی میرزا و علی نقی میرزا پسران فتحعلی شاه و همچنین نوادگانش را در حال شکار دید. این کتیبه که حدودا ۱۸۵ ساله‌است به گونه‌ای در دل کوه حک شده که از بارش باران و تابش آفتاب در امان بوده‌است اما صنعت گردشگری به آن آسیب وارد نموده‌است.*
[تصویر: 3i9csbzs9kv20522qqi6.jpg]
[تصویر: krs9fkkbgppxm4axovy.jpg]
[تصویر: hd8c7p9hdmyf5zq0qztz.jpg]
چند نکته برای کسانی که می خواهند از این طبیعت زیبا بازدید کنند:

• چنانچه به دنبال آرامش و سکوت هستید روزهای وسط هفته را برای رفتن انتخاب کنید اگر به دنبال هیاهو هیجان و شادی بودن با جمع هستید روزهای جمعه را به شما پیشنهاد می‌کنم تنگه واشی جایی است که شلوغی شما را به هیجان می‌آورد و باعث آزار شما نخواهد شد

• از پوشیدن دم پایی جدا خودداری کنید؛ چون شما بیشتر مسیر را در آب راه می‌روید، سنگهای نوک تیز باعث ایجاد خراش و یا درد در پای شما می‌شوند و احتمال لیز خوردن و افتادن نیز با دمپایی بیشتر است. پوشیدن یک کفش ورزشی برای طی این مسیر راحت تر می‌باشد

• تنگه واشی مکان مناسبی برای به همراه بردن کودکان به خصوص زیر 7 سال نیست. مسیر طولانی است مجبور می‌شوید بیشتر راه کودک را در آغوش بگیرید و در نتیجه خودتان هم خسته می‌شوید.

• حتما یک یا دو شیشه کوچک آب معدنی به همراه داشته باشید

• توصیه می‌کنم حتما تنگه دوم را ببینید و مسیر را تا رسیدن به آبشار ادامه دهید. شما می‌توانید به پشت آبشار بروید ایستادن پشت آبشار هم تجربه زیبایی است.

• به دلیل عدم آفتابگیری تنگه‌ها آب سرد است. بهترین زمان برای طی این مسیر مرداد ماه است.

• در پایان خواهش می‌کنم حتما هنگام رفتن به این مکان زیبا و بکر، کیسه‌ای جهت ریختن زباله و بطری‌های خالی به همراه داشته باشید

امیدوارم با معرفی تنگه واشی توانسته باشیم اوقات خوب و خوشی را برای شما و خانواده و دوستان رقم بزنیم
.
پاسخ
#2
Seri-bahman (32)

[تصویر: zf7bjqz42pwi5d9m6t.jpg]

 • [fon‌t=Arial]یا ابوالفضل :[/font]
[fon‌t=Impact]
[/font][fon‌t=Arial]آموخته ایم از تو وفاداری را **** خون تو نوشت معنی یاری را [/font][fon‌t=Arial]
[/font]
[fon‌t=Arial]
[/font]
[fon‌t=Arial]ای کاش که آب کربلا می آموخت *** آن روز زچشمت آبرو داری را[/font][fon‌t=Arial]
[/font]

پاسخ
#3
Seri-bahman (32)Seri-bahman (11)
[تصویر: l0z7xm55i6c1ay9lmw57.jpg]
پاسخ
#4
Seri-bahman (32)Seri-bahman (32)
پاسخ
#5
تنگه واشی کجاست؟


نام دیگر تنگه واشی تنگه ساواشی است که یکی از زیبا ترین جاذبه های گردشگری حومه تهران محسوب می شود و هر ساله در فصل تابستان بازدیدکنندگان زیادی را به خود جذب می کند. این تنگه زیبا در هفده کیلومتری شهر فیروزکوه قرار دارد. در فصل تابستان میزبان گردشگران است. تقریبا سه کیلومتر در دل کوه و در رود پیاده روی دارد تا به آبشار زیبای پانزده متری برسند.
در نزدیکی این آبشار رستوران و تفرجگاه قرار دارد. به خاطر داشته باشید برای راحتی در حین سفر, لوازم مورد نیاز برای پیاده روی در خشکی و آب را به همراه داشته باشید تا بتوانید لذت و راحتی بیشتری را تجربه کنید.
به غیر از طبیعت بکر و زیبا این تنگه قشنگ دارای آثار تاریخی هم هست. یکی از کتیبه های دوران قاجار نیز در این تنگه واقع گردیده است که به دستور فتحعلی شاه قاجار حکاکی شده است.
 
نکات زیر را برای سفر به تنگه واشی به خاطر بسپارید:

 • از بردن کودکان زیر هشت سال جلوگیری کنید زیرا راه طولانی است و بیشتر مسیر نیز در آب است بنابراین مجبور می شوید بیشتر مسیر آنها را در آغوش بگیرید و زودتر خسته می شوید. خود کودکان هم خسته می شوند.
 • از پوشیدن دمپایی خودداری کنید زیرا بیشتر مسیر در آب است و سنگهای نوک تیز باعث ایجاد خراش و یا درد در پای شما می شود و احتمال لیز خوردن با دمپایی بیشتر از کفش می باشد.
 • آب و خوراکی به میزان لازم به همراه داشته باشید.
 • بهترین زمان بازدید از تنگه واشی اواسط تابستان است زیرا تنگه ها آفتاب گیر نیستند و آب بسیار سرد می شود.
 •  از همه مهمتر اینکه لطفا کیسه جهت ریختن زباله هایتان با خود به همراه داشته باشید تا طبیعیت که نعمت خداوند است برایمان پابرجا و زیبا بماند.

 
تنگه واشی یا ساواشی کجاست؟ - ایده شات 
پاسخ
« قدیمی‌تر | جدیدتر »


Bookmarks

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Photo تنگه رغز داراب fateme 1 217 1394/11/13، 10:16 صبح
آخرین ارسال: Sαяαکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان