با کلیک روی +۱ توپترینها را در گوگل معتبر کنید
 امتیاز موضوع:
 • 153 رأی - میانگین امتیازات: 2.94
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

آموزش رایگان خوشنویسی با خودکار

#37
[تصویر: 9calligraphy.ir%DB%B3.jpg]
اولين چيزي كه وقتي به نسخه ي بدخط يك پزشك نگاه مي كنيد به ذهنتان خطور مي كند چيست؟ شايد شما هم از اين ترسيده باشيد كه مبادا مسئولين داروخانه براي شما داروهاي اشتباه بنويسند، بارها هم اتفاق افتاده است كه نسخه ي بدخط پزشكان دستمايه طنز و سوژه ي جوك شده است . ولي اگر بدانيد كه سالانه هزاران نفر در سرتاسر دنيا به علت اين نسخه هاي بدخط پزشكي جان خود را از دست مي دهند ديگر نمي توان به آن به چشم سوژه ي جالبي براي خنديدن نگريست.
 اما علت اين بدخط بودن نسخه هاي پزشكي چيست؟ به گفته ي برخي از پزشكان علت عمده ي اين امر اين است كه پزشكان عادت به بدخطي كرده اند و همه چيز را به حساب اين مي گذارند كه پرسنل داروخانه اگر حرفه اي باشد مي تواند از پس خواندن نسخه برآيد، البته نمي توان منكر اين قضيه شد كه خوانش دست خط بعضي از پزشكان بدخط توسط همكارانشان هم ميسر نيست چه برسد به پرسنل داروخانه ها، در اين موارد گاهي پرسنل داروخانه با پرسيدن نوع بيماري مراجع مبادرت به دادن دارو مي كنند.
در ابتدا بايد بدانيد كه هدف از يك نسخه ي پزشكي چيست و چرا يك نسخه ي پزشكي بايد خوش خط باشد؟
پزشك داروها و طريقه مصرف آنها را براي بهبود بيماري و يا آزمايشاتي را كه براي تشخيص بيماري به او كمك مي كند و يا دستور انجام درمانهاي توانبخشي براي بيمار را در نسخه مي نويسد، بنابراين نسخه براي بيمار بسيار مهم است چرا كه علاوه بر اينكه درمان او بستگي به اجراي درست و منظم اين نسخه دارد از سوي ديگر نسخه براي بيمار پرونده پزشكي او محسوب مي شود. همچنين نسخه‌هاي پزشكي بسته به نوع بيماري متفاوت هستند.
حال كه اهميت نسخه از نظر پزشكي براي ما روشن شد بايد بگوييم كه نسخه از نظر حقوقي نيز به همين اندازه مهم است و به همين علت طبق مقررات سازمان نظام پزشكي نوشتن نسخه بايد داراي قوانين زير باشد:
 •  نسخه بايد حتما داراي تاريخ باشد.
 • در نسخه بايد نام بيمار و تخصص پزشك معالج حتما قيد شود.
 • نسخه بايد داراي شماره نظام پزشكي و امضاي پزشك باشد.
 • نسخه بايد آدرس مطب را نيز در خود داشته باشد، چنين نسخه اي داراي ارزش حقوقي مي باشد.
يك نسخه ي پزشكي در بسياري از موارد يك مدرك قابل استناد و حقوقي نيز مي باشد و اغلب مردم نسخه هاي پزشكي را دور نمي ريزند، در موارد بسياري اين نسخ پزشكي مدرك دادگاهي نيز مي باشند. حال كه به اهميت و تاثير اين نسخه ها پي برديم ،مطمئنا پي برده ايد كه چرا بايد يك نسخه ي پزشكي خوش خط باشد ؟!
ولي همانطور كه مي بينيم بسياري از پزشكان به اين امر بي اعتنا هستند از سويي ديگر تاثير خوش خط بودن نسخه هاي پزشكي چيست؟
[تصویر: 9calligraphy.ir1_-2-450x450.jpg]
براي پاسخ بدين سوال در ابتدا به اين مي پردازيم كه فوايد خوش خطي بر روي خود شخص پزشك چيست:
1- مطمئنا خوش خطي تاثير روحي رواني زيادي بر خود شخص دارد، خط زيبا باعث رضايت از كار مي گردد.
2- خوش خط بودن يك نسخه باعث تاثير گذاري بر بيمار گشته و بيمار احساس مي كند به او احترام گذاشته شده است .
3- مي توان جلوياشتباه خوانده شدن نسخه هاي پزشكي و فاجعه هاي احتمالي بعد از آن را گرفت.
4- خوش خطي نسخه ها فوايد اقتصادي زيادي نيز دارد، چون همراهان بيمار با خواندن اين نسخه ها مي توانند بدانند كه آيا اين دارو را در منزل دارند يا خير؟(آموزش خوشنويسي به كرات مشاهده شده است كه ايراني ها انباري دارو دارند و سرانه ي مصرف دارو در ايران بسيار بالاست، تلنبار داروها در خانه ها هزينه هاي فراوان اقتصادي بر دوش خانواده و جامعه و چرخه اقتصادي مي گذارد)
5- بالا رفتن جايگاه اجتماعي و شخصيتي پزشك خوش خط در اجتماع
6- بالا رفتن حس تعهد كاري براي پزشكان نسبت به مراجعانشان
براي خوش خط بودن متدهاي فراواني وجود دارد و با تمرين و ممارست در خط خوب مي توان آن را حفظ كرد، در پايان بدين نكته نيز بايد اشاره كرد كه دليل بدخطي يك پزشك هر چه كه باشد نمي تواند آنقدر قانع كننده باشد كه فاجعه هاي پيش آمده بخاطر ناخوانا بودن نسخ پزشكي را پاسخ دهد .
پاسخ
#38
[تصویر: vekalat1.gif]

وكالت از جمله مشاغل مهمي است كه براي دادخواهي مي تواند بهترين و كوتاهترين راه ها را در مقابل شاكيان و متهمان قرار دهد. اين شغل نيازمند شناخته شدن است. اگر به نزديكي هاي اداره دادگستري سر بزنيم متوجه جمع زيادي از دفاتر وكالت مي شويم. هر يك از وكلا داراي پتانسيل ها، توانمندي ها و قدرت بيان متفاوتي هستند.
در اين بين برخي ويژگي هاي شخصيتي ديگر نيز موجب ايجاد تمايز و تفاوت در ميان وكلا مي شود.
از جمله ويژگي هايي كه ميان وكلا تفاوت ايجاد مي كند، داشتن خط زيباست. به طوري كه وكلا هر روز بايد نامه هاي زيادي را به نمايندگي از موكلين خود به محاكم قضايي تحويل دهند. بنابراين خوش خط بودن لازمه نوشتن نامه هاي اداري مهم است. علت تاكيد بر اين ويژگي را مي توان در موارد زير شرح داد:

رساندن پيام موكل به محاكم قضايي

وكيل به عنوان نماينده موكلان مي باشد كه اين موكلان ممكن است شاكي و يا متهم باشند. اگر موكل شاكي است كه بايد شكايت خود را به گونه اي تنظيم كند تا دادگاه مطابق با نوشته هاي وي براي صدور راي حاضر شود. در عين حال ارائه مستندات همراه با نامه هاي مكتوب نيز ضرورت دارد. همچنين اگر موكل متهم است، بايد وكيل بتواند به نحو احسن از وي حمايت كند و دفاعيات وي را به شكل مكتوب به دست دادگاه تصميم گيري برساند.
در اين صورت صدور حكم با استناد به مكتوبات وكيل انجام مي شود. حال تصور كنيد وكيل از خط زيبا هيچ بهره اي نبرده است و تمامي نامه هاي موكل را با خطي ناشكيب و بهم ريخته به دادگاه تحويل مي دهد. در اين صورت خواننده‎ي نامه ها، با ديدن اين دست خط فوري نامه را كنار مي گذارد. در نتيجه به عمق پيام و متن آن پي نمي برد و پيگيري عدالت به خوبي انجام نمي شود و چه بسا در رويه دادگاه مشكلاتي نيز ايجاد شود.
 
برقراري ارتباط با موكل

بسياري از موكلان فرصت كافي براي برقراري ارتباط با موكل را ندارند. در اين صورت ترجيح مي دهند تا وكيل تمامي احضاريه ها، دادخواست ها و نتايج جلسات دادگاه را به صورت مكتوب براي آنها ارسال كند. از سوي ديگر به دليل پيچيدگي قانون حقوقي كشور و نامفهوم بودن برخي از جملات، موكلان تمايل زيادي به دريافت مستقيم نامه هاي دادگاه ندارند و از وكيل ميخواهند تا نتايج و نامه هاي واصله از دادگاه را براي آنها به نثر سليس تغيير دهد و نامه جديد را براي آنها ارسال كند.
با اين اوصاف لازم است تا وكيل از خط زيبايي برخوردار باشد تا بتواند تمامي آنچه كه لازم است را به موكل منتقل كند. تصور كنيد وكيل خط ناخوانا و نامرتبي دارد، در اين صورت موكل از خواندن نامه ها باز مي ماند. در نتيجه پيام اصلي منتقل نمي شود و حتي ممكن است برخي از پيغام هاي دادگاه را اشتباه متوجه شود و از پيگيري و مراجعه به دفتر وكالت خودداري كند.

داشتن امضاي زيبا

وكيل از آن دست افرادي است كه در طي روز با نامه زيادي سر و كار دارد كه بايد آنها را تاييد و امضا كند. آموزش خوشنويسي براي يك وكيل داشتن امضاي زيبا اهميت زيادي دارد زيرا تمامي نامه هايي كه توسط وكيل امضا مي شوند، اهميت قضايي و اداري زيادي دارند كه بنابراين وجود يك امضاي زيبا در پاي آن مهم مي شود.
در كنار امضا يك وكيل مي تواند از مهر اختصاصي خود نيز استفاده نمايد و مهر خاص و زيبا هم در كنار امضا ارزش كار او را دو چندان ميكند .
بنابراين خط خوش و امضاي زيبا از ابزارهاي لازم براي شغل وكالت محسوب مي شود و بهتر است اگر هنوز به اين موضوع اهميت نداده ايد تفكرتان را تغيير دهيد .
پاسخ


Bookmarksکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 2 مهمان