با کلیک روی +۱ توپترینها را در گوگل معتبر کنید
 کسب در آمد اینترنتی قانونی و تضمینی
امتیاز موضوع:

سفر به ترکیه در میان آتش و خون!

#1
Star 
به دنبال وقوع یک حادثه تروریستی دیگر در ترکیه، هر چند بسیاری از شهروندان ایرانی که قصد سفر به این کشور همسایه را داشتند، از آن انصراف دادند، اما برخی از تور‌های خارجی سعی کردند با ایجاد حباب تقاضای سفر به ترکیه را حتی بیشتر از قبل نشان دهند!

روزنامه آرمان- حجت صالحی: به دنبال وقوع یک حادثه تروریستی دیگر در ترکیه، هر چند بسیاری از شهروندان ایرانی که قصد سفر به این کشور همسایه را داشتند، از آن انصراف دادند، اما برخی از تور‌های خارجی سعی کردند با ایجاد حباب تقاضای سفر به ترکیه را حتی بیشتر از قبل نشان دهند!

ترفند این تور‌ها این بود که شایعه کردند به دنبال وقوع انفجار در ترکیه برخی از ایرانیان سفر خود به این کشور را لغو کرده اند و به این صورت بازار تور لحظه آخری داغ شده است. اما واقعیت این است که این جوسازی دوام چندانی نخواهد آورد و از آنجا که در حادثه اخیر تعدادی از هموطنانمان کشته و زخمی شده اند، ترکیه باید دیگر کسب درآمد نجومی از گردشگران ایرانی را به فراموشی بسپارد، همانطور که بی ثباتی در ترکیه بی شک به نفع رونق صنعت گردشگری ایران است که درآمد حاصل از آن در پسابرجام جایگزینی برای درآمد‌های نفتی به حساب می آید.

رعب و وحشت حاصل از انفجارهای اخیر ترکیه و انفجار نوروز ۹۵ باعث شده تا انصراف از سفر به این همسایه ترک افزایش پیدا کند. ترکیه در ۹ ماه اخیر ۱۱ بار به دلایلی مختلف که مهم‌ترین آنها انفجار بوده، لرزیده است. اما انفجار روز اخیر که در آن یک ایرانی کشته و چند تن از ایرانیان مجروح شدند، سفارت ایران را مجبور به هشدارهای امنیتی کرد تا شهروندان ایرانی مقیم ترکیه از حضور در اماکن پرتردد و تجمع‌ها خودداری کنند. صدور این بیانیه از سوی سفارت ایران در آنکارا و اتفاقات اخیر در ترکیه موجب انصراف برخی از ایرانیان از ترکیه شده است.

معاون گردشگری استاندار تهران اعلام کرد که بسیاری از پرواز های ترکیه از ایران خالی پرواز کردند و انصراف از سفر در سال جاری نسبت به سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است. خبر ها از ترکیه هم نشان می‌دهد اقامت در هتل پنج ستاره آنتالیا به مبلغ یک میلیون و ۳۵۰ هزار تومان رسیده که در مقایسه با سال گذشته بسیار افت داشته است. برخی نیز به پول کامل خود از رزرو هتل دست پیدا نکرده اند و حاضرند از پول خود بگذرند، اما به ترکیه سفر نکنند. با این حال می‌توان گفت انفجارهای اخیر بحرانی را در صنعت گردشگری ترکیه به وجود آورده است. این در حالی است که گردشگری ترکیه نقش غیر قابل انکاری در اقتصاد این کشور بازی می‌کند. با وجود این، این انفجارها باعث شده تا تورهای مسافرتی تبلیغ کرده و به نوعی برای بلیت‌های انباشت شده خود بازار گرمی کنند.

بازارگرمی تورها پس از انفجار ترکیه


بعضی شركت‌هاي مسافرتی هستند كه فقط يك تا دو روز به زمان حركت و اجراي تورشان مانده اما هنوز ظرفيت‌شان تكميل نشده است. در واقع آژانس‌ها پرواز را چارتر و هتل را كرايه مي‌كنند و اگر نتوانند ظرفيت لازم براي پر كردن هواپيما يا هتل را پيدا كنند متحمل ضرر زيادي می‌شوند، در نتيجه براي تكميل ظرفيت و ضرر كمتر، اقدام به فروش ارزان‌تر و گاهي بسيار ارزان‌تر تورهاي خود مي‌كنند. برای مثال گاهي آژانس باقيمانده ظرفيت تور را با قيمت بين ۱۰ تا ۵۰درصد و حتي بيشتر، پايين‌تر از قيمت واقعي تور مي‌فروشد؛ موضوعي كه لابد شما هم به‌طور اتفاقي گاهي از طريق پيامك‌هايي كه برايتان آمده مشاهده کرده اید.

این مساله فقط به دلیل فشار هتل‌های کشور مقصد نیست و علت لغو سفر می‌تواند مساله دیگری باشد. به عنوان مثال انفجارهای اخیر در ترکیه باعث شد تا تورها ضرر زیادی ببینند. با این وجود برخی تورها سعی کردند از انفجارهایی که در ترکیه رخ داده استفاده و ضررشان را با بازارگرمی جبران کنند. ماجرا از این قرار است که این تور‌ها وقتی با موج بلیت‌های مسافری رو به رو شدند آنها را به پایین ترین قیمت برای فروش گذاشتند.

تورها با تبلیغات گسترده اعلام می‌کنند که انفجارهایی که در ترکیه رخ داده نه تنها لغو سفر نداشته بلکه بسیاری از شهروندان از خرید بلیت‌های لحظه آخری استقبال کرده اند. با این تبلیغات تورها توانسته اند بلیت های لحظه آخری خود را به افراد دیگر با قیمتی ارزان تر به فروش برسانند و با نهایت تعجب تعداد بیشتری را هم به ترکیه بفرستند. متاسفانه امروزه بسیاری از تورها، تورهای لحظه آخری و ارزان‌قیمت هستند و تمام هتل‌ها هم به ظاهر ستاره‌دارند. خبری از صداقت در ارائه خدمات در تورهای مسافرتی نیست و کم فروشی ها روز به روز افزایش پیدا می‌کند.

متاسفانه عدم آگاهی و تحقیق از سوی مسافران به این ناهنجاری ها دامن زده است. در چند سال اخیر برای بسیاری از ایرانیان فقط سفر کردن به تایلند و ترکیه اهمیت داشته است و هیچ توجهی به خدمات سفر نمی‌کنند. مردم از بلیت های ارزان قیمت لحظه آخری تورها به امید استفاده از هتل های چهار یا پنج ستاره استقبال می‌کنند، اما وقتی به ترکیه می‌رسند در مسافرخانه ای سه ستاره در حاشیه شهر اقامت می‌کنند. این ترفند تورهای مسافرتی است تا حداکثر از ضرر خود بکاهند و به سود خود بیافزایند.

ترکیه در سراشیبی شکست گردشگری


صنعت گردشگری صنعتی است که می‌تواند سایر بخش های اقتصادی مانند درآمد های ارزی، درآمد ملی، درآمد دولت، افزایش سرمایه گذاری، افزایش اشتغال نیروی کار، فروش صنایع دستی و صادرات نامرئی را تقویت کند. یکی از اصلی ترین کشور ها که در این صنعت رشد قابل توجهی داشته کشور همسایه ایران، ترکیه است. برنامه ریزی های دولت ترکیه برای جذب گردشگر به گونه‌ای بوده است که از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵ و در طول ۱۰ سال توانسته بیش از ۲۵۹ میلیون نفر گردشگر از سراسر جهان به خود جذب کند و درآمدی بالغ بر ۲۳۶میلیارد دلار عاید خود کند.


آمارها نشان می‌دهد تعداد گردشگران ایرانی به ترکیه در سال ۲۰۱۴ نسبت به سال ۲۰۱۳، ۴۴ درصد افزایش داشته است. اما این پایان ماجرا نیست. تا پایان سال ۲۰۱۴ بیش از دو میلیون نفر گردشگر ایرانی وارد ترکیه شده است و این روند در دو سال اخیر نه تنها کاهش نداشته که افزایش نیز نشان می‌دهد. اگر میانگین هزینه سفر هر نفر به ترکیه را در اقامت یک هفته ای یک میلیون تومان در نظر بگیریم، مجموع هزینه های دو میلیون گردشگر ایرانی به ترکیه حدود دو هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود.

حال اگر میزان خرید ارز برای هزینه های داخلی در کشور مقصد را در نظر بگیریم، پول سفر این دو میلیون نفر رقمی نجومی را به ما نشان می‌دهد. روزانه پنج ‌هزار نفر با هواپیما از ایران به تركیه سفر می‌كنند. چنانچه پول بلیت، اقامت، غذا، حمل‌ونقل و خرید آنها برای هر نفر، میانگین ١۵۰۰دلار درنظر گرفته شود، روزانه هفت‌میلیون و۵۰۰هزار دلار و ماهانه ٢٢۵میلیون دلار ارز از این كشور خارج می‌شود و اگر این سفرها فقط شش ماه از كل ‌سال انجام شود، این رقم به یك‌میلیارد و٣۵۰میلیون دلار می‌رسد.

این در حالی است که مبلغ برخی از تورها به سه یا چهار میلیون تومان می‌رسد و این ارقام فقط مربوط به گردشگران ایرانی این کشور است که اگر رقم کلی را مورد بررسی قرار دهیم مبلغ بسیار هنگفتی برآورد می‌شود. اما این درآمد ها با سیاست های خارجی مقامات ترک به خطر افتاده است. هرچند ترکیه فضا را برای ورود سیل عظیم گردشگران آماده کرده بود اما سیاست خارجی این کشور و افزایش خشونت‌ها در این کشور در نهایت باعث افزایش لغو رزرو هتل‌ها و کاهش ورود گردشگر به این کشور شده است. در این بین ترکیه بیشترین خسارت را از محل کاهش گردشگران روس دیده است که با ۲۵ درصد کاهش روبه‌رو بوده است.
اعتیاد هم دلیل زیبایی است برای مردن

وقتی که تزریق هوای تو باشد

[تصویر:  heart.gif]
پاسخ
#2
Khordad92 (13)
[تصویر:  19harshly5u093jyjlx9.jpg]
پاسخ
#3
Khordad92 (13)


محبوبترین سایت مدل لباس در ایران

www.mihanmode.com

www.bestfashion.ir
پاسخ
#4
خیلی از ایرانی ها هم دیگه از ترس جونشون سمت ترکیه نمیرن .مالزی و جاهای دیگه رو دارن انتخاب میکنن .Toop (75)بهر حال Khordad92 (13)
پاسخ
« قدیمی‌تر | جدیدتر »


Bookmarks

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Star ورود بانک ملت به نظام بانکی ترکیه fateme 1 114 1395/1/24، 02:13 صبح
آخرین ارسال: خان داداش
Star ترکیه: مداخله یکطرفه در سوریه نمی کنیم fateme 2 113 1394/12/13، 01:52 عصر
آخرین ارسال: fateme
  ترکیه کردهای سوریه را تهدید کرد خان داداش 2 171 1394/11/24، 11:49 عصر
آخرین ارسال: nayyer
  گفتگو با خلبان هواپیمای روس مورد اصابت قرار گرفته از سوی ترکیه EHSAN-MC3 0 143 1394/9/5، 05:44 عصر
آخرین ارسال: EHSAN-MC3
  دختر کرد خود را میان داعشی ها منفجر کرد +عکس ßᗩƦᗩη 6 656 1393/7/25، 04:01 عصر
آخرین ارسال: Maryam1991کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان