با کلیک روی +۱ توپترینها را در گوگل معتبر کنید
 کسب در آمد اینترنتی قانونی و تضمینی
امتیاز موضوع:

خواندنی ها با توپترین ها(36)

#1
Star 
در این شماره از خواندنی ها با زندگی نامه جدیدی از عارف قزوینی، تاریخ جدیدی از ایران به قلم یک شرق شناس، رمانی از یک نویسنده سوئیسی........ آشنا شوید.

[تصویر: a31gxl077a1x84gdw6ie.gif]
فراسوی خواب


ویلم فردریک هرمانس
ترجمه ی سامگیس زندی
نشر چشمه
چاپ اول: 95

[تصویر: spdattv6vmwoslvr0owp.jpg]
رمانِ «فراسوی خواب» (1966) یکی از شاهکار های ادبیات هلند است در نیمه‌ی دوم قرنِ بیستم. ویلم فردریک هرمانس، نویسنده‌ ی این رمان، را می‌توان نمادِ نویسند‌گانِ اگزیستانسیالیستِ هلند دانست که در این رمان روایتی از امید را در عینِ تردید به گذشته و آینده نشان می‌دهد. هرمانس در رمانِ فراسوی خواب از یک دانشمند می‌نویسد که در کوه ‌ها آواره‌ ی یافتنِ یک شهاب ‌سنگ است.

او در این مسیرِ معرفتی و در این سفرِ نمادین آرام ‌آرام عمقِ تنهایی و عدم ‌تعینِ جهانی را درک می‌کند که انگار چیزی برای اتکا ندارد جز انسان. ماجرای جذابِ رمان با این تردیدها و تغییر ها به یک نقطه ‌ی تکان‌ دهنده می‌رسد که مخاطبش را به شگفتی وا می‌دارد… هرمانس مانندِ همفکرِ فرانسوی‌اش آلبر کامو به سیزیفی می‌اندیشید که غرقِ امید و صدالبته ناامیدی به حرکتش ادامه می‌دهد و این سؤال را پیش می‌آورد که آیا این‌بار موفق خواهد شد.

این رمانِ درخشانِ ادبیات هلند را سامگیس زندی از زبانِ هلندی به فارسی برگردانده تا مخاطبِ فارسی کمترین فاصله را با جهانِ رازآلود، فلسفی و تکان‌دهنده‌ی ویلم فردریک هرمانس داشته باشد.

[تصویر: a31gxl077a1x84gdw6ie.gif]
موقعیت صاحبان صنایع در ایران عصر پهلوی (زندگی و کارنامه ی علی خسروشاهی)


علی اصغر سعیدی

نشر نی
چاپ اول: 95

[تصویر: s4spznws84kz2w459yb.jpg]
زندگی تجار و صاحبان صنایع همواره پر از ابهام و سرشار از قضاوت‌های ارزشی و ایدئولوژیک بوده است. کتاب حاضر کوششی است تا برخی از این زوایا را از درون شرح‌حال و فعالیت‌های تجاری و صنعتی علی خسروشاهی ـ از بنیان‌گذاران شبکه‌ی توزیع، فروش و بازاریابی مدرن در صنعت بیسکویت و شکلات‌سازی روشن کند. وی در خانواده‌ای تجارت‌پیشه در تبریز به ‌دنیا آمد و با گسترش فعالیت‌ های توزیع و فروش به تولیدات صنعتی روی آورد و بنیان‌گذار گروه صنعتی مینو بود که در خاطره‌ ی چشایی مردم نقش بسته است.

با این حال، کم‌تر کسی است که از فراز و فرود این فعالیت‌ها اطلاع داشته باشد. مطالعه ‌ی این شرح‌حال نه‌ تنها می‌تواند تا حدی معمای توسعه‌ نیافتگی ایران را از پسِ پرده‌ ی وضعیت زندگی کارآفرینان و صنعتگران ازجمله علی خسروشاهی نشان دهد، بلکه اهمیت تحقیقات تاریخی را جایگزین برخی کوته‌بینی‌ها به کنش‌های اقتصادی آن‌ها می‌کند. به‌علاوه، مطالعه‌ی این شرح‌حال به یافتن الگویی بومی برای مدیریت اقتصاد در بخش خصوصی و کارآفرینی نیز کمک می‌کند. همچنین، کتاب پیامدهای اقتصادی، اجتماعی و سیاسی فعالیت‌های صنعتی در ایران معاصر را نیز به تصویر کشیده است.


[تصویر: a31gxl077a1x84gdw6ie.gif]
لی لا لی لا


مارتین زوتر
ترجمه ی مهشید میرمعزی
نشر آموت
چاپ اول: 95

[تصویر: kw1os6b9yvsinds8l1i.jpg]
داستان این رمان روایتی است از زندگی داوید کرن؛ جوان بیست و سه ساله و گارسن یک رستوران که عاشق دختری به نام ماری که از قضا اعتنایی به او ندارد. داوید در کشوی میز عسلی قدیمی، نسخه ماشین نوشت کتابی را پیدا کرده و از آن خوشش می‌آید. تصمیم می گیرد متن تایپ شده را به ماری بدهد تا به‌عنوان نویسنده او را تحت تاثیر قرار دهد. او در این کار موفق هم می‌شود و ماری به او علاقه مند می‌شود. داوید در ادامه و به صورت پنهانی نسخه ماشین نوشت رمان را برای یک ناشر در فرانکفورت می‌فرستد و رمان منتشر می‌شود که برای داوید یک زندگی موفق در مقام نویسنده آغاز می‌شود، ولی ترس دائمی از دزدی ادبی که کرده‌است اورا عصبی می‌کند تا اینکه روزی هنگام امضای کتاب برای طرفداران سر و کله مردی پیدا می‌شود که ادعا می‌کند نویسنده‌ی واقعی رمان است...

مارتین زوتر در مقام نویسنده این اثر در سال ۱۹۹۷ با نوشتن اولین رمان خود به نام «دنیای کوچک» به شهرت دست یافت. تلویزیون سوئیس نیز در سال ۲۰۱۱ جایزه سوئیس (سوئیس اوارد) را در رشته ادبیات به دلیل این‌که آثار زوتر به صورت منظم در لیست آثار پرفروش آلمانی زبان قرار دارند، به وی اعطا کرد. همچنین در سال ۲۰۱۱ فیلمی از روی رمان «لی‌لا، لی‌لا» ساخته شد که در جشنواره بین‌المللی مینیا پولیس به عنوان بهترین فیلم روایت تصویری انتخاب شد.


[تصویر: a31gxl077a1x84gdw6ie.gif]
چرخ بی آیین (درباره ابوالقاسم قزوینی)


فرهود صفرزاده
نشر فنجان
چاپ اول: 94

[تصویر: qnlj14f10r0ubzpm1y41.jpg]
تصویر و نفس زندگی هرکس سایه روشن هایی دارد که آن را تبدیل به نقش زیبا می کند. تابلو و نقش زندگی عارف، تصویری است بسیار با نوارهای سفید. زندگی او، جریان متناوبی بود از امیدواری و ناامیدی، شیفتگی و نفرت، و روشنی و تیرگی که او را فرسود و از پای فکند. روح و جان او از ناسازگاری ها و تعارض ها در خود شکست، و متن و کالبدش تاب این شکست را نداشت. زندگی عارف آمیزه ای بود از هنرمندی عاشق پیشگی، سیاست ورزی و ناکامی.

عارف در متن و بطن اتفاقات و قضایا بود و امکان و توان شناخت و سنجش آن ها را نداشت ما اکنون می توانیم دورنمای همان جریان ها را ببینیم و درباره ی اندیشه عمل او قضاویت کنیم، پس قضاوت مان نمی تواند دلیل بر خردمندتر و عاقل تر بودمان باشد. تجربه ی ما از وقایع سیاسی و اجتماعی که امروزه روی می دهند و در متن آن ها هستیم نشان می دهد که شناخت و تحلیل اتفاقات سیاسی و حتی اجتماعی و اقتصادی، و پیش بینی آن ها تا چه حد سخت است و صعب. پس انصاف نیست یا دیدی که امروز به چشم انداز و قضایای آن روزگار داریم عارف را سرزنش و شماتت کنیم.


[تصویر: a31gxl077a1x84gdw6ie.gif]
امپراتوری اندیشه (تاریخ ایران)


مایکل آکسورتی
شهربانو صارمی
انتشارات ققنوس
چاپ اول:94

[تصویر: yb0igmqbz8782td1nnk.jpg]
تاريخ ايران آكنده از خشونت و حادثه است، تاخت و تازها، فاتحان، جنگ‌ها و انقلاب‌ها. چرا كه ايران تاريخی طولانی ‌تر از بيشتر كشورها دارد و از بسياری از آن‌ ها بزرگ‌ تر است، چيزی بيش از يك اتفاق ساده. اما تاريخ ايران بيش از اينهاست. دين‌ ها، عوامل مؤثر، جنبش ‌های روشنفكري و انديشه‌ها بسياری چيزها را در ايران و همچنين خارج از ايران و گوشه و كنار دنيا تغيير داده است. امروز ايران باز خواهان توجه است و موقعيت جديد سؤال‌هايی جديد مطرح می‌سازد: آيا ايران قدرتی مهاجم است يا قربانی؟ آيا ايران از دير باز توسعه‌ طلب بوده است يا منفعل و دفاعی؟ آيا تشيع ايران اهل سكوت و رضاست يا خشونت و انقلاب؟ تنها تاريخ مي‌تواند به اين سؤال‌ها پاسخ گويد. ايران يكی از كهن‌ترين تمدن‌هاي دنياست.

اين سرزمين از همان آغاز از متفكرترين و پيچيده‌ترين تمدن‌هاي دنيا بوده است. جنبه‌ هايی در تمدن ايران وجود دارد كه به نحوی از آن‌ها تقريباً زندگي هر انساني را روي كره خاكی تحت‌الشعاع قرار داده است. كتاب حاضر در هفت فصل: ريشه‌ها، بيداری ايرانيان، اسلام و گسترش آن، تشيع و صفويه، سقوط صفويان، بحران در پادشاهی قاجار و سلسله پهلوی و انقلاب اسلامی نگاهی تازه به تاريخ معاصر ايران دارد.
اعتیاد هم دلیل زیبایی است برای مردن

وقتی که تزریق هوای تو باشد

[تصویر: heart.gif]
پاسخ
#2
تشکر Mehrrr (12)

[تصویر: baran%20%284%29.gif]
پاسخ
#3
Khordad92 (13)Khordad92 (13)
[تصویر: 19harshly5u093jyjlx9.jpg]
پاسخ
#4
Khordad92 (13)


محبوبترین سایت مدل لباس در ایران

www.mihanmode.com

www.bestfashion.ir
پاسخ
#5
شنبه برم نمایشگاه رمان لی لا لی لا رومیگیرم حتمنیKhordad92 (13)Khordad92 (13)
بیا یک شب خدا را شاهدم باش


ببین در خاطرم غوغایی از اوست


ببین هر سو که میگردد نگاهم


همان جا چهره ی زیبایی
از اوست


[تصویر: seri-bahman%20%2833%29.gif]

پاسخ
« قدیمی‌تر | جدیدتر »


Bookmarks

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Star خواندنی ها با توپترین ها(37) fateme 2 183 1395/2/28، 08:54 عصر
آخرین ارسال: fateme
Star خواندنی ها با توپترین ها(30) fateme 5 262 1395/1/26، 03:30 عصر
آخرین ارسال: fateme
Star خواندنی ها با توپترین ها(31) fateme 2 229 1395/1/26، 03:29 عصر
آخرین ارسال: fateme
  خواندنی ها با توپترین ها(26) Thelma 3 193 1395/1/26، 03:29 عصر
آخرین ارسال: fateme
  خواندنی ها با توپترین ها(25) Thelma 3 242 1395/1/26، 03:28 عصر
آخرین ارسال: fatemeکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان