با کلیک روی +۱ توپترینها را در گوگل معتبر کنید
 کسب در آمد اینترنتی قانونی و تضمینی
امتیاز موضوع:

خواندنی ها با توپترین ها(32)

#1
Star 
در این شماره از خواندنی ها با رمانی از جرج اورول،پژوهشی تازه درباره ی امیرکبیر، اثر درباره ی وب سایت جنجالی ویکی لیکس و... آشنا شوید.

[تصویر: a31gxl077a1x84gdw6ie.gif]

امیر کبیر و ناصرالدین شاه

سید علی آل داود
کتاب رایزن
چاپ اول: 94

[تصویر: l36vomfy0e8gn7ewdxt.jpg]
میرزا تقی خان امیرکبیر در شمار معدود سیاست پیشگان ایران در دو سده ی اخیر است که از همان آغاز آشنایی با دنیای سیاست و ورود به آن دریافت که ایران از دنیای متمدن در حال صنعتی شدن آن روزگار عقب افتاده و این فاصله به سرعت در حال افزایش است. با شکل گیری این اندیشه در ذهن جستجوگر وی به دنبال راه های مقابله با آن رفت و با دانشی که از اوضاع جهان به دست آورد کوشید بنیان های کارسازی در ایران به وجود آورد. او سفری طولانی به روسیه داشت، سپس به عنوان سفیر فوق العاده مأمور حل و فصل مسائل مرزی ایران و عثمانی شد و سه سال مداوم در آن کشور به سر برد و دریافت که عثمانی ها نیز در برخی امور به پیشرفت های آشکارتری رسیده اند.

چون به ایران بازگشت در دستگاه ولیعهد، ناصرالدین میرزا، به کار پرداخت. با درگذشت محمدشاه، او ولیعهد را که مالی در بساط نداشت با درایت و کاردانی به پایتخت رساند و بر تخت سلطنت نشاند و همان اوقات به مقام صدارت دست یافت. امیرکبیر در مدت سه سال و اندی که تصدی این مقام را داشت خدمات فراوانی به کشور کرد. و راه توسعه و گسترش علوم و صنایع جدید را در ایران گشود. او را باید در حقیقت بنیان گذار ایران نو به شمار آورد. این کتاب در سه بخش تنظیم شده، در دو بخش اول به نامه های امیرکبیر به ناصرالدین شاه و دیگران می پردازد و بخش سوم «نوادرالامیر» شامل داستان های تاریخی درباره ی امیرکبیر است که با جستجو در متون ادبی و تاریخی دوران قاجار گردآوری شده است.


[تصویر: a31gxl077a1x84gdw6ie.gif]

دختر کشیش

جورج اورول
ترجمه ی غلامحسین سالمی
انتشارات بهجت
چاپ اول: 94

[تصویر: 7z2egpmda0g7h9uf6wo.jpg]
«دخترکشیش» رمانی است درباره ی دختری که دچار عارضه ی از دست دادن حافظه شده و آواره می شود و سرانجام از راه تدریس به همان جایی باز می گردد که ابتدا شروع کرده بود...

در رمان دختر کشیش اورول نظام آموزشی وقت انگلستان را به باد انتقاد می گیرد و چگونگی تأسیس و اداره ی مدارس خصوصی را با قلمی موشکافانه افشا می کند، پوسته ی ظاهری مردم فریب آن را می درد و نشان می دهد که هیچ چیز جز کسب درآمد بیشتر برای گردانندگان این گونه مدارس نیست در خصوص کلیسا و گردانندگان آن نیز او با دقت و واقع بینی بسیار تصاویر روشنی ارائه می دهد و به طور کلی اعتبار و شهرت اورول به عنوان نویسنده و روزنامه نگار به خاطر توجه اش به فقر و محرومیت ها بود. تجربه ها و همچنین گزارش های متقاعد کننده اش به او هویتی ویژه در دنیای ادبیات بخشیده است.

آن چه او با خود به یک فرهنگ آگاه آورد گزارش هایی بود از محیطی سرشار از فقر و محرومیت عمومی. بیشتر نوشته های اورول درباره ی انگلستان ملموس و با جزئیات دقیق است.


[تصویر: a31gxl077a1x84gdw6ie.gif]

انسان بی نقص (اخلاق در عصر مهندسی ژنتیک)

مایکل سندل

ترجمه ی افشین خاکباز
نشر نو
چاپ اول: 94

[تصویر: 7y8shtfu9571fixccsq.jpg]
پیشرفت های اخیر علم ژنتیک درمان بسیاری از بیماری ها را میسر ساخته و امیدواری هایی را برای درمان بسیاری از بیماری های بی درمان ایجاد کرده است. از سوی دیگر، این پیشرفت ها دخالت انسان را در قلمروهایی میسر ساخته که تاکنون از دسترس خارج بوده است: قلمروهای وسیعی که از تولید نوزادان آزمایشگاهی، درمان ناباروری، دستکاری های ژنتیک برای تقویت حافظه و عضلات گرفته تا انتخاب جنسیت و ویژگی های جسمی و ذهنی نوزادان و تراریخته سازی حیوانات و حتی انسان ها را در بر می گیرد.

انسان از نظر اخلاقی تا چه حد می تواند در این گستره پیش برود؟ آیا برنامه ریزی کودکان پیش از تولد و حتی پس از تولد اشکال اخلاقی ندارد؟ آیا می توانیم با چنین دخالت هایی مسیر زندگی آینده ی آن ها را تعیین کنیم و به جای آنها تصمیم بگیریم؟ آیا استفاده از ژن درمانی باید به بیماری ها محدود باشد یا می توان از آن برای بهبود ویژگی های جسمی و ذهنی در افراد سالم استفاده کرد؟ تکلیف جنین های اضافی که در آزمایشگاه های باروری تولید می شوند چیست؟ آیا می توان از جنین های اضافی که در درمانگاه های باروری تولید می شوند برای پژوهش در سلول بنیادی استفاده کرد، کاری که درنهایت به از بین رفتن جنین ها منتهی می شود؟

سندل در این کتاب می کوشد مبنایی برای پاسخگویی به چنین پرسش هایی ارائه دهد و توضیح دهد که چرا مهندسی ژنتیک و پیشرفت های شگفت انگیزآن چنین دغدغه هایی را برانگیخته است.


[تصویر: a31gxl077a1x84gdw6ie.gif]

اقتباس در سینما

فردریک سابورو
ترجمه ی عظیم جابری
انتشارات افراز
چاپ اول:94

[تصویر: m2cqkxj7i8csl2mbn2wn.jpg]
اقتباس از آثار ادبی و تبدیل کردن شان به فیلم موضوعی مطلوب است تا پی ببریم امروزه سینما چه جایگاهی دارد و نیز راجع به دو تجربه آشنا و متفاوت بیندیشیم: تجربه ی خواننده و تجربه ی تماشاگر سینما از همان ایام آغازینش از آثار ادبی اقتباس کرد و سینمای ناطق نیز این پدیده را بیشتر رواج داد.

نویسنده در این کتاب نقاط مشترک این دو رسانه و تفاوت های آن ها را نشان می دهد. سینما یقیناً مانند بخش اعظم ادبیات تابع نیاز در تعریف کردن داستان است در عین حال سینما همان بازنمایی است، چرا که تصویر متکی است برکدهای مربوط به نقاشی، عکس و تئاتر و سرانجام، سینما ترکیبی است از کادربندی، تدوین، زمان، بدن ها، مکان ها و اصوات او ثابت می کند که روایت سینمایی کجا مخصوص خودش می شود و قابلیت این را دارد که به میانجی برخی طریقه های بیان که خاص خودش هستند مجموعه ای تمام ناشدنی از دلالت ها و عواطف را خلق کند.

نویسنده در این اثر مسائل وفاداری و خیانت، نوشتار ادبی و نوشتار فیلم نامه و دیالوگ ها را به شکلی بسیار عینی مطرح می کند و به این منظور نمونه هایی دقیق و مستند را مثال می زند: رنوار از موپاسان، گورکی یا فلوبر اقتباس می کند در حالی که ولز به سراغ شکسپیر می رود و دیود کرانبرگ از ویلیام بوروز اقتباس می کند؛ روبر برسون خاطرات کشیش دهکده را به تصویر می کشد و برادران کوئن اودیسه و تیم برتون چارلی و کارخانه شکلات سازی را بر می گزینند. فردریک سابورو منتقد و استاد دانشگاه است . او خالق فیلم های مستند و داستانی نیز است.


[تصویر: a31gxl077a1x84gdw6ie.gif]

زشت و زیبای پدیده ویکلی لیکس

چارلی بکت و جیمز بال
ترجمه ی حبیب الله معظمی
انتشارات اطلاعات
چاپ اول: 94

[تصویر: ri46zoc0w8epzaktswdm.jpg]
ویکی لیکس چالش برانگیزترین پدیده ی روزنامه نگاری که تاکنون در عصر دیجیتال پدیدار شده است. گزارش هایش با خبرهای داغ تاریخی نظیر «مدارک پنتاگون» که برملاکننده ی دروغ رئیس جمهور جانسون در مورد اداره ی جنگ ویتنام بودند، مقایسه شده اند؛ الگویی که توسعه ی بنیادینی در روایتگری روزنامه نگاری ایجاد کرده است. همچنین ژانر جدیدی مثل بلاگ نویسی خلق کرده و خشم و شوق از این سو تا آن سوی طیف سیاسی و روزنامه نگارانه را به یک اندازه برانگیخته است. ویکی لیکس سک رشته چالش ها را برای وضع موجود در سیاست، روزنامه نگاری و ارتباطات سیاسی به وجود آورده است. فعالیت سیاسی قدرتمندترین دولت جهان را به خطر انداخته است. ویکی لیکس سبب شده است بزرگ ترین سازمان های خبری با گروه سردبیری نسبتاً کوچک آن همکاری کند.
اعتیاد هم دلیل زیبایی است برای مردن

وقتی که تزریق هوای تو باشد

[تصویر: heart.gif]
پاسخ
#2
W38
اعتیاد هم دلیل زیبایی است برای مردن

وقتی که تزریق هوای تو باشد

[تصویر: heart.gif]
پاسخ
#3
Khordad92 (13)


محبوبترین سایت مدل لباس در ایران

www.mihanmode.com

www.bestfashion.ir
پاسخ
#4
Mehr91 (24)
اعتیاد هم دلیل زیبایی است برای مردن

وقتی که تزریق هوای تو باشد

[تصویر: heart.gif]
پاسخ
« قدیمی‌تر | جدیدتر »


Bookmarks

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Star خواندنی ها با توپترین ها(36) fateme 5 191 1396/6/23، 01:24 صبح
آخرین ارسال: voyger
Star خواندنی ها با توپترین ها(37) fateme 2 200 1395/2/28، 08:54 عصر
آخرین ارسال: fateme
Star خواندنی ها با توپترین ها(30) fateme 5 290 1395/1/26، 03:30 عصر
آخرین ارسال: fateme
Star خواندنی ها با توپترین ها(31) fateme 2 245 1395/1/26، 03:29 عصر
آخرین ارسال: fateme
  خواندنی ها با توپترین ها(26) Thelma 3 225 1395/1/26، 03:29 عصر
آخرین ارسال: fatemeکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان