با کلیک روی +۱ توپترینها را در گوگل معتبر کنید
 کسب در آمد اینترنتی قانونی و تضمینی
امتیاز موضوع:

خواندنی ها با توپترین ها(27)

#1
در این شماره از خواندنی ها با کتاب جدیدی درباره کورش کبیر، انتشار مصاحبه با محمدعلی سپانلو پس از چند سال توقیف، رمان فرانسوی تازه انتشار و.... آشنا شوید.

[تصویر: nrnng91i9a54xudhaof.gif]

شناخت کورش جهان گشای ایرانی

رضا ضرغامی
ترجمه ی عباس مخبر
نشر مرکز
چاپ اول: 94


[تصویر: cu3ixtvx65bnuxez8dle.jpg]

کورش در مقایسه با شاهنشاهی های پیش از خود، فتوحات اش را با خشونت و خونریزی کمتری به انجام رساند. بی تردید او می توانست خشن باشد، اما سیاست کلی او اجتناب از آسیب رساندن به افراد غیرنظامی و بخشیدن رهبران دشمن بود، و غالباً به آنها اجازه می داد پس از شکست، زندگی شاهانه ی خود را حفظ کنند. نگاه او به تمدن های باستانی، نگاهی توام با احترام و تحسین بود و این طرز فکر باعث شد که فرمانروایی ایرانیان برای بسیاری از اتباع شاهنشاهی قابل قبول باشد.

کتاب حاضر روایتی از زندگی کوروش بنیان گذار سلسله هخامنشی است. در این روایت بنای نویسنده بر این بوده است که تا حد امکان همه ی منابع موجود درباره ی کورش را از نظر بگذراند، اما کتاب را به شیوه ی رایج نوشته های دانشگاهی ننوشته و مقایسه سبک و سنگین کردن شواهد را در مرکز کار خود قرار نداده است، بلکه کوشیده تا ماجرایی داستان گونه از زندگی کورش بازگو کند که هم بر منابع تاریخی متکی باشد و هم گروه گسترده تری از خوانندگان را با خود همراه کند.

در این مسیر نوسینده برای سامان بخشیدن به روایت خود بسیاری از جریان های تاریخی موازی را هم بازگو کرده است تا کورش را در قاب زمینه و زمانه ی خود بهتر تصویر کند.

[تصویر: nrnng91i9a54xudhaof.gif]

محیدعلی سپانلو (مجموعه تاریخ شفاهی ادبیات معاصر ایران)


محسن فرجی، اردوان امیری نژاد
نشر ثالث


[تصویر: yexhpy06kheitukvl4n.jpg]

در طرح تاریخ شفاهی ادبیات معاصر ایران، پرداختن به زندگی شاعران، داستان نویسان، منتقدان و مترجمان تأثیرگذار محور کار شد آن ها که در قید حیات بودند خود مورد گفتگو قرار گرفتند و درباره ی شخصیت های درگذشته، با دوستان، خانواده، همکاران... گفتگو شد تا تصویری کامل از زندگی ایشان و شرایطی که در آن پرورده شدند به دست آید.

درباره این جلد از مجموعه تاریخ شفاهی که به زندگی زنده یاد محمدعلی سپانلو مربوط می شود باید گفت که حافظه ی کم نظیر ایشان در حفظ خاطرات و ماجراها و اتفاقات گوناگون باعث شد تا گزارشی وسیع از تاریخ ادبیات معاصر تدوین شود. گفتگو با ایشان شش سال به طول انجامید که دلایل آن یکی حافظه قدرتمند و بیان موضوعات گوناگون و گسترده بود.

[تصویر: nrnng91i9a54xudhaof.gif]

چه بر سر وحشی سفید آمد؟

فرانسوا گارد
ترجمه ی مریم خراسانی
نشر چشمه
چاپ اول: 94


[تصویر: 956bj9pgh97225e5fr4.jpg]

در وحشی سفید، فرانسوا گارد چشم اندازهای مردم شناسی تازه و بدیعی ارایه می دهند و معتقد است که باید انسان و محیط زیست را از نو تعریف کرد. وی میادین جدیدی برای این پویش علمی تبیین می کند و ارتباط انسان با تمدن و دیگری را مورد کنکاش قرار می دهد و عقاید مرسوم درباره ی جوامع وحشی را به چالش می کشد. انسان های متمدن، آن طور که باید و شاید به آن معنا متمدن نیستند زندگی در جنگل هایی که هنوز بکر و دست نخورده باقی مانده اند، آرام تر، دل انگیزتر و الهام بخش تر است تا جامعه تازه صنعتی شده ی دوران امپراتوری دوم فرانسه... خالق وحشی سفید ، مرزهای دنیای مرسوم را درهم می شکند و می گوید هیچ چیزی فی ذاته نقض ناشدنی نیست. ارتباط ما با دیگربودگی و استحاله ی شخصیت، هویت، تنهایی، بقا، تمایز و ادغام از دگیر بن مایه های اثر اوست.

[تصویر: nrnng91i9a54xudhaof.gif]

اقتصاد تحریم نفت (جدال بر سر تجربه مصدق)

گروه نویسندگان
گردآوری و ترجمه ی بهرنگ رجبی
انتشارات دنیای اقتصاد
چاپ اول:
94

[تصویر: 8er7cm5xqlzybcyz7ogz.jpg]

این کتاب مختصر شرح مباحثه ای است میان اقتصاددانی از طیف های مختلف فکری درباره میزان توفیق تدابیری که محمد مصدق برای رویایی با تحریم نفتی حاصل از ملی کردن صنعت نفت ایران در پیش گرفت. ملی کردن صنعت نفت در ایران عملی قهرمانانه انگار شد، اما فراتر از مرزهای ایران، قدرقدرتانی جهانی آن را تهدیدی برای منافع خود و شاید مهم تر آغاز روزی می دید که می توانست همه دنیا را درنوردد و به ملی شدن منابع طبیعی در کشورهای محروم و توسعه نیافته بیانجامد. طبیعی بود که به مقابله برآیند و مهم ترین ابرازشان برای اعمال فشار، تحریم بود. حالا بیش از شش دهه بعد آن روزگار همه منازعات و نتایج و پیامدهایش، در شرایطی بسیار مشابه، مرور تجربه قبلی حتما بی فایده نیست. این کتاب؛ دربرگیرنده چهار مقاله یک پیوست تلاشی برای چنین کاری است.

[تصویر: nrnng91i9a54xudhaof.gif]

راه بی پایان/ آتیشک خانه

ویلیام استایرن
ترجمه ی آرش رضاپور و افشین رضاپور
نشر هنوز
چاپ اول: 94


[تصویر: p8jdv23iubpvg6i6me5b.jpg]

راه بی پایان روایت طغیان فرد در برابر سیستم است، طغیانی آن چنان نومیدانه که در نهایت به خودآزاری و خودویرانگری می انجامد. اما قهرمان طاغی که امیدی به تغییر نداده تا پای جان می جنگد، بر تصمیم خود می ماند، لج می کند. و در نهایت گرچه زخمی و بی رمق و تحقیر شده، به مقصد می رسد، اما پیروز ماجراست این ماجرا البته پیروزی دیگری نیز دارد: سرهنگ، نماد سیستم که موفق شده خواسته ی خود را بر همگان تحمیل کند. نمایش نامه ی آتیشک خانه بیانیه ای علیه تفنگداران دریایی و نظامی گرید به روش امریکایی است. وقایع نمایش نامه مربوط است به بیمارستانی در جنوب امریکا در تابستان 1943، که در آن ترس و وحشت شخصیت اصلی از مرزهای واقعیت هم گذر می کند.

در جامعه ای که مردم از نعمت آزادی محروم هستند،"عشق"
فرصتی برای تجربه کردن آزادی است ...


هنر رمان | میلان کوندرا

پاسخ
#2
مرسیییییIc-new (12)
اعتیاد هم دلیل زیبایی است برای مردن

وقتی که تزریق هوای تو باشد

[تصویر: heart.gif]
پاسخ
#3
مرسی Khordad92 (13)
پاسخ
« قدیمی‌تر | جدیدتر »


Bookmarks

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Star خواندنی ها با توپترین ها(36) fateme 5 188 1396/6/23، 01:24 صبح
آخرین ارسال: voyger
Star خواندنی ها با توپترین ها(37) fateme 2 200 1395/2/28، 08:54 عصر
آخرین ارسال: fateme
Star خواندنی ها با توپترین ها(30) fateme 5 290 1395/1/26، 03:30 عصر
آخرین ارسال: fateme
Star خواندنی ها با توپترین ها(31) fateme 2 245 1395/1/26، 03:29 عصر
آخرین ارسال: fateme
  خواندنی ها با توپترین ها(26) Thelma 3 225 1395/1/26، 03:29 عصر
آخرین ارسال: fatemeکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان